Basından
Fotoğraf Galerisi
Video Galeri
Basın Bültenleri


 
Haberler

Süzer Grubu 2010 yılına hızlı giriyor

2008 yılında başladığı yeniden yapılanma çalışmalarını tamamlayan Süzer Grubu, 2010 yılı için önemli hedefler belirledi. Gayrimenkul, gıda perakendeciliği, finans ve enerji sektörlerini esas iş alanları olarak saptayan ve çalışmalarını bu sektörlere yoğunlaştıran Grup, 2009 yılını tahmini %10 seviyesinde büyümeyle kapatıyor. 2010 yılında yaklaşık 400 kişilik yeni istihdam yaratmayı hedefleyen Süzer Grubu, yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. 18.12.2009, İstanbul

03.02.2010 12:02:47

 

Süzer Grubu 2010 yılına yönelik hedeflerini belirledi. Gayrimenkul, gıda perakendeciliği, finans ve enerji sektörlerini esas iş alanı olarak belirleyen ve tüm çalışmalarını yalnızca bu alanlarda yoğunlaştıran Süzer Grubu, yeni projelerin de hazırlığı içerisinde. Süzer Grubu, Pizza Hut ve KFC’yi bünyesinde barındıran Turkent A.Ş. firmasındaki payını %100’e çıkarmasının ardından, gayrimenkul yönetim hizmetleri sunan EKO A.Ş.’deki hissesini de %100’e yükselterek şirketin tek sahibi oldu.

Süzer Grubu Genel Müdürü Serhan Süzer, 2008 yılı itibariyle esas iş alanlarını saptadıklarını ve Grubun esas iş alanına girmediğini düşündükleri sektörlerde artık faaliyet göstermeme kararı aldıklarını belirtti: “2008 yılı itibariyle esas işlerimize odaklanma ve herhangi bir işkolunda, hisse çoğunluğu bizde olmadığı müddetçe bir ortaklık gerçekleştirmeme kararı aldık. Yalnızca gayrimenkul, gıda perakendeciliği, finans ve enerji sektörlerinde ilerlemeye karar verdikten sonra, yeniden yapılanma sürecimizi başlattık. Bu doğrultuda, çatısı altında Pizza Hut ile KFC’yi bulunduran Turkent A.Ş. ve EKO A.Ş.’de ortaklarımızın hisselerini satın alarak bu iki şirketteki payımızı %100’e çıkardık.”

2010’un Süzer Grubu için önemli adımların atıldığı bir yıl olacağını belirten Serhan Süzer sözlerini şöyle sürdürdü: “2009’u tahmini %10 seviyesinde bir büyümeyle kapatıyoruz. Krize karşın böyle bir büyüme yakaladık. 2010’da bunu daha da yukarı taşıyacağız. Öte yandan yine krize karşın istihdam anlamında bir küçülme yaşamadık. 2008 ve 2009’da sağladığımız istihdam rakamı 3.200’dü ve iki yıl boyunca bu sabit kaldı. Önümüzdeki yıl 400’ün üzerinde yeni istihdam yaratmayı planlıyoruz.”

Süzer Grubu Genel Müdürü Serhan Süzer, gıda perakendeciliği alanında yatay ve dikey büyüme hedefiyle hareket ettiklerinin altını çizdi: “Bugün KFC ve Pizza Hut markalarının hizmet verdiği toplam 82 restoranımız var. 2010’da restoran sayımız %20 artacak. Turkent’in tüm hisselerini satın aldıktan sonra, ilk restoranımızı Bilkent’te açıyoruz. Öte yandan gıda perakendeciliği alanında yeni markaları Türkiye pazarıyla tanıştırmaya hazırlanıyoruz.”

Enerji sektörüyle de yakından ilgilendiklerini belirten Serhan Süzer, “Bu alanda ciddi bir potansiyel var ve bunu değerlendirmek istiyoruz. Enerji üretimine yönelik olarak şu an itibariyle üzerinde durduğumuz çeşitli projeler var ve doğru bir zamanlamayla bunları hayata geçirmeyi planlıyoruz,” dedi.

Kosta Rika Fahri Konsolosluğunu da yürütmekte olan Serhan Süzer, Kosta Rika Devlet Başkanı Oscar Arias’ın geçtiğimiz günlerdeki Türkiye ziyareti esnasında iki ülke delegasyonları arasında önemli temasların yürütüldüğünü de ifade etti: “Türkiye ve Kosta Rika arasında serbest ticaret anlaşması 2010 yılında gerçekleştirilecek. Bunun hem Kosta Rika hem de Latin Amerika’ya açılmayı hedefleyen Türk firmaları için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Çünkü Kosta Rika, başta Orta Amerika olmak üzere, Güney Amerika’da birçok ülkeyle köprü konumunda bulunuyor.”

 

Süzer Grubu hakkında:

Süzer Grubu, 1950’li yılların başlarında, Gaziantep’te, bölgesel inşaat işleri ve ticaret yapmak üzere kurulmuştur. Grup, 1960’lı ve 70’li yılların başından bugüne, inşaat, turizm ve dış ticaret alanında, hızlı ama istikrarlı bir biçimde genişleyerek büyümüştür. Türkiye ekonomisinin 1980'li yıllardan itibaren liberalleşmesiyle, grup yeni bir büyüme safhasına girmiş ve dış ticaret hacmi 1 milyar doları aşmayı başaran birkaç Türk şirketinden biri olmuştur. Günümüzde, her biri Türkiye’yi uluslararası rekabette temsil eden, kendi sektörlerinde dünya çapında lider olan şirketlerden oluşan bir grup konumundadır.

 
© 2009 Süzer Grup, Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik Beyanı | Yasal Uyarı